Nowy prałat Opus Dei

Opus Dei: declaraciones de Monseñor Ocáriz, nuevo Prelado

Nowy prałat Opus Dei

Od 23 stycznia nowym prałatem Opus Dei jest ks. Fernando Ocáriz. To trzeci następca św. Josemarii na czele Prałatury, której księża pełnią opiekę duszpasterską w naszych szkołach i przedszkolu.

Ks. Fernando Ocáriz urodził się w Paryżu, 27 października 1944, w rodzinie hiszpańskiej, która wyemigrowała do Francji ze względu na wojnę domową w Hiszpanii (1936-1939). Jest najmłodszym z ośmiorga rodzeństwa.

Ukończył fizykę na Uniwersytecie w Barcelonie (1966) i teologię na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim (1969). W 1971 r. obronił doktorat z teologii na Uniwersytecie Nawarry. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. W pierwszych latach kapłaństwa zajmował się szczególnie duszpasterstwem dzieci i młodzieży uniwersyteckiej.

Od 1986 roku jest konsultorem różnych dykasterii Kurii Rzymskiej: Kongregacji Nauki Wiary (od 1986 r.), Kongregacji ds. Duchowieństwa (od 2003 r.) oraz Papieskiej Rady ds. Promocji Nowej Ewangelizacji (od 2011 r.). W 1989 został członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej. W latach 80-tych był jednym w wykładowców, którzy zainicjowali Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża (Rzym). Wykładał tam teologię fundamentalną (obecnie jest profesorem emerytowanym).

FILM - Pierwsze słowa ks. Ocáriza, dzień po mianowaniu przez Papieża Franciszka - 2'18''
[Film z napisami po polsku - KLIK]