Kształcą szeroko - Wizyta 2L na Uniwersytecie Nawarry

Zwróciło moją uwagę, że na tej uczelni starają się, aby ułatwić wejście w pracę zawodową absolwentom – powiedział Janek Kacprzak po powrocie z wyjazdu do Pampeluny. Nasi licealiści spędzili tydzień w Hiszpanii, a głównym celem było poznanie Uniwersytetu Nawarry. - Wszystkie wydziały są większym lub mniejszym stopniu połączone z biznesem – dodaje Janek. - Na wielu kierunkach są kursy nie związane tematycznie ze studiami, np. marketing na designie, połączenie dziennikarstwa z marketingiem. Zwraca uwagę, że kształcą szeroko – mówi Franciszek Łoza – unika się tu bardzo wąskich specjalizacji, a nawet na TECNUN (Technical University – Politechnika, która jest filią Nawarry) w San Sebastian są też takie przedmioty jak antropologia czy literatura.
- Po tamtejszym wydziale inżynierii oprowadzał nas pracujący tam od wielu lat Polak dr Adam Podhorski – mówi Nikodem Ilczyszyn.
- Wydział ten znajduje się w zagłębiu biznesowym, studenci współpracują z firmami i mają możliwość zarabiania jeszcze będąc na uczelni – zauważa Krzysztof Srebro.
Był też czas wolny, wykorzystany m.in… na kąpiel w oceanie.
- Temperatura powietrza wynosiła 20 stopni, ale woda była bardzo zimna, jednak kilku z nas oraz nasi opiekunowie (pp. Hygin Paterna i Michał Marszał) zanurzyło się w niej – mówi Nikodem.
Chłopcy zwiedzili również wspaniałą katedrę w Burgos.
- Budowano ją 400 lat – opowiada Franciszek Łoza - dominujący styl to gotyk, ale są też kaplice barokowe, rokokowe, a nawet jedna romańska, będąca pozostałością stojącego tu wcześniej kościoła.