Aktualności

Żagle w gronie najlepszych drużyn w Polsce! - Konkurs CanSat

Zespół „Żagli” – „Sailsteam” – awansował do finału międzynarodowego konkursu CanSat i w ten sposób znalazł się wśród 10 najlepszych drużyn z całej Polski. 20 marca (w ostatni poniedziałek) ogłoszono wyniki dotychczasowych eliminacji.

Za raporty, który opisywały nasze urządzenie dostaliśmy aż 80% punktów – piszą Paweł Nagórko (2Gb) i Stanisław Zapała (1Ga). Nasz CanSat, czyli sonda wielkości i wyglądu puszki po napoju, zostanie wystrzelona na wysokość 3 km i spadając ma mierzyć ciśnienie i temperaturę powietrza (pierwsza misja) oraz badać skład powietrza spektrometrem. Spektroskop na podstawie światła rozszczepionego przez pryzmat i padającego na czujnik jest w stanie określić, które pierwiastki występują w powietrzu.

Drużyna uzyskała kilka dofinansowań, jednak najważniejsze z nich to dofinansowanie od Miasta Stołecznego Warszawy. Konkurs WAWaktywacja pozwolił nam zdobyć grant o wysokości 5000 zł.  Uzyskaliśmy również pomoc finansową od firm Focus Contact Center. Wspierają nas także firmy Sinux oraz Tech4.

Finał odbędzie się na terenie Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbii w dniach 7-9 kwietnia. Nasze CanSaty zostaną wyniesione za pomocą rakiety, z której wypadną. Spadać będą również z regulaminową prędkością powyżej 10 m/s. Pomiary wysyłane będą za pomocą nadajnika radiowego, a nasza stacja naziemna będzie odbierać i od razu przetwarzać dane.

Więcej informacji - [KLIK]