Zmniejszyć koszty, zwiększyć efektywność - Raport "Żagli" o nauce angielskiego

Ponad 11 tys. złotych muszą przeznaczyć rodzice na naukę angielskiego, aby dziecko osiągnęło biegłość w tym języku – podaje raport Instytutu Wolności, GoWork.pl i Szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik. Raport „Ile trzeba wydać, żeby Twoje dziecko biegle opanowało angielski?” został zaprezentowany przez red. Agnieszkę Porzezińską z TVP ABC na konferencji w Bibliotece Narodowej we wtorek, 25 kwietnia.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie pod względem znajomości angielskiego u piętnastolatków, a średni poziom umiejętności posługiwania się tym językiem wśród maturzystów to B1 (zdolność do porozumiewania się w ograniczony sposób w sytuacjach standardowych, które dotyczą znanych spraw i zdarzeń typowych). Poziom FCE (First Certificate) to B2, a poziom biegłej znajomości języka („Potrafię się wypowiadać płynnie i spontanicznie, bez zbyt widocznego namyślania się w celu znalezienia właściwych sformułowań…”) to C1.
W raporcie znajdziemy wyjaśnienie tego stanu rzeczy, wyliczenie czasu, który jest potrzebny na osiągnięcie kolejnych poziomów umiejętności w angielskim oraz opis szkolnych i pozaszkolnych uwarunkowań nauki języka.
Podczas konferencji przedstawiono również praktyczne propozycje wzmocnienia efektywności nauczania języka angielskiego.
Joanna Kołakowska z Cambridge English Platinium English Exam Centre zaprezentowała „Certyfikaty Cambridge jako narzędzie pomiaru postępów i motywowania uczniów”. Janusz Wardak, wicedyrektor szkoły „Żagle” opowiedział o „Doświadczeniach szkoły w stosowaniu zróżnicowanych metod motywowania i pracy z językiem angielskim”.